درمان ها

درمان ها یک مجله خبری است

درمان ها

درمان ها یک مجله خبری است

۷ مطلب در شهریور ۱۴۰۰ ثبت شده است

شقاق چیست با عکس؛ علائم و علت + روشهای درمان

مهسا محمدی | يكشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰، ۱۰:۵۹ ق.ظ | ۰ نظر

شقاق مقعدی یکی از شایع ترین شرایط و بیماریهای مقعد است که سرطانی نبوده و خوشخیم است. زیرا با روشهای ساده قابل پیشگیری و درمان است. این بیماری میتواند در دو نوع حاد و مزمن ایجاد شود که بستگی به نوع آن روش درمانی خاص خود را می طلبد. معمولا زمانی که افراد دوره ای طولانی از یبوست را تجربه می کنند، پس از آن به بیماری شقاق مقعدی دچار می شوند. پس تا حد امکان باید از پیش آمدن یبوست جلوگیری کنید.

شقاق چیست با عکس؛ علائم و علت + روشهای درمان
شقاق چیست با عکس؛ علائم و علت + روشهای درمان

به دنبال این اتفاقات، یک زخم کوچک در داخل یا بیرون مقعد به وجود می آید.

شقاق یا فیشر چیست ؟

شقاق مقعدی، شکاف کوچکی در بافت مقعد یا داخل کانال آن است که به این کانال رکتوم می گویند. مقعد آخرین قسمت دستگاه گوارش بوده که در انتهای راست روده قرار دارد. این دریچه دارای ماهیچه هایی به نام اسفنکتر است که در حین اجابت مزاج باز می شوند تا مدفوع از آنها عبور کند. ایجاد شقاق اغلب به دلیل فشار و کشش بیش از حد بافت مقعد است. همچنین این عارضه می تواند در حین حرکت سخت روده اتفاق بیفتد که باعث درد و خونریزی می شود.

علت یا دلیل

شایع ترین علت مدفوع بزرگ یا سفت به دلیل یبوست است. شقاق همچنین ممکن است در اثر اسهال شدید، رابطه مقعدی، زایمان طبیعی یا به دلیل وارد کردن اشیا خارجی در مقعد ایجاد شود.

چه کسانی در معرض ابتلا به شقاق هستند؟

در صورتی که فرد دارای هر یک از موارد زیر باشد، بیشتر از بقیه در معرض ابتلا به بیماری شقاق مقعد قرار دارد:

 • یبوست مزمن که شما را مجبور به دفع مدفوع سخت می کند.
 • رژیم غذایی کم فیبر.
 • اسهال شدن زیاد.
 • جراحی هایی به منظور کاهش وزن که منجر به اسهال مکرر میشوند.
 • زایمان واژینال (طبیعی).
 • صدمات ناشی از ورزش ها که به مقعد وارد می شود مانند دوچرخه سواری.
 • هرگونه وضعیت التهابی در ناحیه مقعد مانند بیماری بواسیر که درمان نشده باقی بماند.
 • بیماری التهابی روده (کرون).
 • عفونت یا بیماری اچ آی وی HIV.
 • داشتن عمل جراحی اخیر در ناحیه مقد.
 • سایر درمان های پزشکی که بر حرکات روده یا مقعد تأثیر می گذارند.

علائم شقاق مقعدی

شقاق مقعد یکی از شایع ترین علل درد و خونریزی مقعد است. این علائم ممکن است در هر فرد کمی متفاوت باشد. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • درد حین اجابت مزاج و بعد از آن که می تواند ساعت ها طول بکشد.
 • پارگی یا بریدگی قابل مشاهده در ناحیه نشیمنگاه.
 • خونریزی قرمز روشن در حین اجابت مزاج یا بعد از آن که می تواند روی لباس زیر یا دستمال کاغذی هم بماند.

علائم شقاق مقعدی ممکن است مانند سایر بیماری ها باشد. در نتیجه برای تشخیص دقیق به یک پزشک خبره باید مراجعه کنید.

انواع شقاق

فیشر مقعدی درجات و انواع مختلفی دارد و با توجه به علائم و نشانه های آن و طول مدت زمانی که این عارضه به وجود آمده است می توان نوع آن را تعیین کرد. علائم آن می تواند به آرامی و مستمر خود را نشان دهند گاهی هم همه چیز به طور ناگهانی آغاز می شود.

به طور کلی می توان این بیماری را در دو دسته قرار داد:

 • شقاق حاد: این نوع در شرایطی ایجاد می شود که بیمار برای اولین بار با علائم بیماری مواجه می شود. این نوع با شروع درد و خونریزی های ناگهانی همراه است و معمولا عمق و طول زخم کم یا سطحی است.
 • شقاق مزمن: این نوع در شرایطی به وجود می آید که درمان شقاق حاد و رسیدگی های پزشکی انجام نشده باشد و با گذشت زمان وضعیت علائم وخیم تر شده باشند. در این شرایط زخم عمیق تر بوده و با راهکارهای خانگی درمان نمی شود.

ادامه مطلب شقاق مقعدی https://baelm.net/

 • مهسا محمدی

هزینه لیزر شقاق مقعدی مقایسه با عمل جراحی + شرایط بیمه

مهسا محمدی | پنجشنبه, ۲۵ شهریور ۱۴۰۰، ۱۰:۰۸ ق.ظ | ۰ نظر

به نقل از https://cliniczarei.com/ :

هزینه درمان شقاق مقعدی با لیزر یا عمل جراحی چقدر است؟ اگر شما هم جزو کسانی هستید که به این عارضه گرفتار شده است، قطعا این سوال ذهنتان را درگیر کرده و به دنبال جواب برای هزینه های دقیق عمل هستید. شقاق مقعدی از آن دسته بیماری های دردناک، همراه با سوزش و در موارد مزمن خونریزی است.

دو روش درمانی عمل جراحی و لیزر تراپی به مراتب از روشهای دیگر شناخته شده تر هستند که در این بین، درمان شقاق مقعدی با لیزر سریع تر، قطعی تر و بهتر است. در ادامه به بررسی هزینه های دقیق عمل سرپایی شقاق در کلینیک و جراحی در بیمارستان می پردازیم.

شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

شقاق مقعدی پارگی یا ترک های کوچکی در قسمتی از مقعد است که اکثرا هنگام دفع مدفوع کشیده شده و باز می شود. این عارضه باعث می شود تا فرد دردی همراه با سوزش تجربه کند و از رفتن به دستشویی فراری شود. این تعویق در رفتن به دستشویی باعث یبوست شده که فشار شدید تری به زخم شقاق وارد می کند. در نتیجه با درد شدید و خونریزی در حین دفع همراه هستند.

امکان دارد که برخی زخم های سطحی مقعدی پس از چند روز بهبود پیدا کنند ولی شقاق عمیق به مرور زمان بدتر شده و می تواند حتی یک سال هم برای فرد مشکل ایجاد کند. بنابراین اگر زخم شقاق شما بیش از 4 هفته طول کشید، باید سریعا به متخصص مراجعه کنید.

هزینه عمل شقاق با لیزر به چه عواملی بستگی دارد؟

از آنجایی که شقاق یا فیشر مقعدی یکی از عارضه های رایج نشیمنگاهی بوده و اندازه ها یا عمق مختلفی دارد، در نتیجه هزینه عمل آن هم می تواند نسبت به این عوامل تغییر کند. فاکتورهای مختلفی که روی قیمت ها تاثیر می گذارند، عبارتند از:

 • عمق و وخامت شقاق مقعدی
 • آیا زخم عفونت کرده یا نه
 • تعداد زخم های شقاق (در مواردی ممکن است دو زخم هم زمان ایجاد شوند)
 • شرایط پزشکی بیمار
 • نرخ عمل کلینیکی که برای عمل به آن مراجعه می کنید
 • دستمزد جراح

لیزر شقاق مقعدی به عنوان جدیدترین راه درمان این بیماری در نظر گرفته شده است که با توجه به استفاده از بهترین دستگاه ها و متد روز دنیا، پس از عمل هیچگونه اسکار یا گوشت اضافه بر جا نمی گذارد. به علاوه محل زخم به طور کلی پس از چند وقت در مدت کوتاه ناپدید می شود.

تفاوت هزینه عمل در کلینیک با جراحی در بیمارستان دولتی یا خصوصی

اگر تا حدودی با عمل جراحی شقاق مقعدی و لیزر آشنایی داشته باشید؛ حتما آگاه هستید که این دو روش کاملا با یکدیگر تفاوت دارند. در نتیجه طبیعی است که هزینه های آنها نیز با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از فرق های عمده هم این است که عمل جراحی در بیمارستان انجام می شود و درمان با لیزر در کلینیک ها به صورت سرپایی.

تمام این ها در حالی است که بیمار می تواند طی نیم ساعت با لیزر شقاق خود را درمان کند و به منزل برگردد. کیس هایی که لیزر شقاق انجام می دهند، می توانند به راحتی به فعالیت های روزانه خود برسند.

بیماران می توانند نسبت به وضعیت جسمی یا مالی خود یکی از بیمارستان های خصوصی یا دولتی را انتخاب کنند. که تعیین بیمارستان بستگی به دکتری که برای درمان به او مراجعه می کنند دارد.

ولی به طور کلی هزینه عمل جراحی در بیمارستان همراه با هزینه های جانبی آن؛ نسبت به کلینیک نرخ بالاتری دارد. ولی اگر هزینه های جانبی مانند تعویض پانسمان، بخیه و… را در نظر نگیریم، قیمت خود عمل جراحی کمی از لیزر ارزان تر در می آید.

اگر تصمیم به عمل جراحی سنتی دارید، باید موارد زیر را نیز در لحاظ کنید:

 • قیمت دارو بیهوشی
 • دستمزد تیم جراحی
 • هزینه های اتاق عمل
 • هزینه تعویض پانسمان پس از عمل
 • مهسا محمدی

فیلتر ممبران تصفیه آب، کاربرد و انواع آن چیست؟

مهسا محمدی | دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰، ۱۲:۱۳ ب.ظ | ۰ نظر
غشاهای فیلتراسیون یا همان فیلتر ممبران که ممبرین نیز نامیده می شوند، در اصل موانع ریز حفره ای ساخته شده از مواد پلیمری، سرامیکی یا فلزی هستند که برای جداسازی مواد محلول (املاح)، کلوئیدها یا ذرات ریز در آب های آشامیدنی استفاده می شوند.

آنها با استفاده از یک ممبران یا غشای نیمه تراوا؛ آب مایع را به دو جریان مجزا تقسیم می کنند. این فیلترها انواع متفاوتی دارند که در ادامه به بررسی تک تک آنها می پردازیم…

فیلتر ممبران چیست؟

کلمه ممبران Membrane که در لغت به معنی غشا می باشد، یکی از قسمت های اصلی در تصفیه آب اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون می باشد. از فیلتر ممبران برای حذف مواد محلول و ذرات ریز آلی استفاده می شود و این محصول این پتانسیل را دارد که به طور مداوم ناخالصی ها را از پساب ها جدا کند.

در مقایسه با روشهای دیگر، این فرایند دارای ویژگی های خاصی مانند مقاومت در برابر افزایش دما، محیط های شیمیایی نامطلوب و حمله میکروبی است. در نتیجه بهتر است دستگاه تصفیه آبی که تهیه می کنید، حتما دارای فیلتر ممبران باشد.

انواع فیلتر ممبران و روش عملکرد آنها

همانطور که در ابتدا گفته شد، فیلترهای ممبران (غشایی) به عنوان مانعی برای جداسازی آلاینده ها از آب عمل کرده یا ذرات آلوده کننده آب را حذف می کنند. اسمز معکوس، اولترافیلتراسیون و نانوفیلتراسیون همه از ممبران در فرایندهای مختلف فیلتراسیون خود استفاده می کنند.

روش کار فیلتر ممبران یا ممبرین تصفیه آب

اگر بخواهیم در روش کارکرد این فیلتر دقیق تر شویم، می توان آن به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

اسمز معکوس

به ممبران نیمه تراوا فشار وارد کرده و این عمل به مولکول های آب اجازه می دهد تا از طریق آنها عبور کنند. در نتیجه ترکیبات معدنی محلول در آب تخلیه می شوند. در این قسمت می توان گفت که دو جریان مجزا ایجاد شده است.

اولترافیلتراسیون

روش اولترافیلتراسیون یا UF بر خلاف ممبران اسمز معکوس آب را جدا نمی کند و در واقع فقط یک فیلتر ذرات بسیار ریز یا رسوب گیر است. با فیلتراسیون مکانیکی ذرات تا ۰٫۰۲۵ میکرون نمی توانند از ممبران اولترافیلتراسیون عبور کنند.

نانوفیلتراسیون

فناوری غشای نانوفیلتراسیون بسیار شبیه به اسمز معکوس عمل می کند، با این تفاوت که فیلتراسیون به خوبی اسمز معکوس فشار وارد نمی کند.

تفاوت بین ممبران اولترافیلتراسیون و اسمز معکوس چیست؟

دو روش اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون دارای تفاوت بسیاری هستند. اسمز معکوس قادر به حذف مواد معدنی محلول در آب بوده در حالی که اولترافیلتراسیون UF فقط مواد جامد یا ذرات را فیلتر می کند. همچنین اسمز معکوس قادر است مواد معدنی محلول را که از غشای اولترافیلتراسیون عبور می کنند خارج کند.

بهترین نوع این فیلترها برای دستگاه تصفیه آب خانگی کدام است؟

شرکت‌های بسیاری در سراسر جهان این فیلتر را تولید می‌کنند که هرکدام کارایی خاص به خودشان را دارند، از متریال ویژه‌ای ساخته شده‌اند که لایه‌ها و غشای موجود در آن ها متفاوت است.

منبع:

http://tadbirkhabar.com/?p=17980

 • مهسا محمدی

عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چگونه است؟

مهسا محمدی | دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰، ۱۲:۰۷ ب.ظ | ۰ نظر
کیست مویی یا همان سینوس پیلونیدال نوعی از بیماری های نشیمنگاهی است که در اثر برگشت مو به زیر پوست و ایجاد آبسه و به وجود آمدن گودال یا سوراخ های کوچک بر روی سطح پوست ایجاد می شود و تنها روش قطعی درمان، عمل کیست مویی با لیزر یا جراحی است.

کیست مویی یا همان سینوس پیلونیدال نوعی از بیماری های نشیمنگاهی است که در اثر برگشت مو به زیر پوست و ایجاد آبسه و به وجود آمدن گودال یا سوراخ های کوچک بر روی سطح پوست ایجاد می شود و تنها روش قطعی درمان، عمل کیست مویی با لیزر یا جراحی است. این بیماری عفونی و دردناک با برگشت مو به داخل پوست و واکنش سیستم ایمنی بدن به آن موجب التهاب و عفونت در سطح پوست می شود.

این کیست از آنجا که در انتهای ستون فقرات و در پایین کمر بوجود می آید به نام کیست مویی پایین کمر نیز نام گرفته است و یکی از بهترین روش های درمان برای آن عمل جراحی بوده زیرا هرچه از زمان ابتلا به این بیماری بگذرد عفونت بیشتر شده و بافت های بیشتری درگیر می شوند.

درمان قطعی کیست مویی تنها از طریق روشهای تهاجمی مانند عمل کیست مویی و لیزر درمانی با برداشت کیست حاوی مو و حاشیه ای از بافت سالم اطراف آن امکان پذیر است. از آنجا که تا به حال هیچ دارو و یا روش کم تهاجمی تری برای درمان کیست پیشنهاد نشده است، البته در برخی موارد از تزریق فنل و یا فیبرین استفاده می شود اما تجربه نشان داده این روشها تنها تاثیر موقتی داشته و هیچ یک نمی توانند درمان قطعی برای این بیماری باشند.

یکی از پرکاربردترین روشهای رهایی از کیست مویی، عمل جراحی می باشد. این عمل جراحی به منظور برداشت بافت آسیب دیده و نواحی اطراف آن با هدف از بین بردن کامل عفونت انجام می شود. عمل کیست مویی با جراحی در دو روش انجام می پذیرد که در ادامه به تشریح بیشتر آنها می پردازیم:

جراحی کیست مویی به روش باز

عمل کیست مویی به روش باز

این روش جراحی باید در بیمارستان و تحت بیهوشی کامل یا بی حسی از کمر به پایین انجام شود. در طی انجام این عمل جراحی بافت آسیب دیده به همراه نواحی اطراف آن کاملاً برداشته می شود. پس از این مرحله زخم و یا گودال ایجاد شده بدون بخیه زدن رها شده و با پانسمان پر خواهد تا در حدود یک هفته از آن ناحیه ترشحات و عفونت خارج شود و پس از حدود دو تا سه ماه، به طور کامل از کف زخم بافت خودش را ترمیم می کند.اما این روش نیازمند مراقبت های ویژه ای است و پانسمان تا ترمیم شدن زخم باید هر روز تعویض شود. برای تعویض پانسمان می توانید به درمانگاه ها مراجعه کنید یا در خانه آن را انجام دهید.

پس از مدتی این زخم کوچک تر شده و از بین می رود به گونه ای که پس از طی چندین ماه تنها از آن یک شیار به جای می ماند.

در این روش عمل کیست مویی به سبب از بین رفتن کامل عفونت و ترمیم زخم از درون به سمت بیرون، احتمال عود مجدد بیماری بسیار کمتر است اما چون زخم بخیه زده نمی شود مراقبت از آن و نیز تعویض پانسمان ها اهمیت ویژه ای می یابد زیرا که خطر قرار گرفتن در معرض عفونت بسیار بیشتر است. از طرفی با انجام این نوع جراحی دوره نقاهت به شدت افزایش یافته و ممکن است بیمار درد بیشتری را در مقایسه با سایر روش ها تجربه نماید.

عمل کیست مویی به روش بسته

عمل کیست مویی به روش بسته

این نوع جراحی کاملا مشابه به روش باز انجام می شود. تمامی نواحی آسیب دیده به همراه اطراف آن برداشته خواهد شد. اما این بار زخم باز رها نشده و بخیه زده می شود و یا ممکن است بسته به نظر پزشک از روش ترکیبی باز و بسته استفاده شود. این روش نیز همانند روش قبل در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می شود. با این تفاوت که احتمال عفونت به سبب بسته بودن زخم کاهش می یابد.

از آنجایی که زخم کیست بسته می شود، احتمال عود مجدد بیماری در روش بسته بسیار بیشتر از روش باز است. اما دوره بهبودی پس از آن بسیار کمتر است و بیمار می تواند در مدت کوتاهی به روال عادی زندگی باز گردد.

بهتر است برای انتخاب نوع روش جراحی از توصیه های پزشک بهره ببرید، زیرا انتخاب نوع این روشهای جراحی بستگی به عواملی مانند نوع کیست، شدت عفونت، وضعیت سلامت بیمار، سابقه پزشکی او و …. دارد.

 • مهسا محمدی

مشاهده کل مطلب در https://justpaste.it/6d1tg

شوربختانه، این روزها بیماری بواسیر یا همان هموروئید تبدیل به یک معضل بزرگ شده که تمام گروه های سنی به خصوص جوانان و افراد میانسال را درگیر خود کرده است. طبق آمار و تحقیقات؛ از بین این گروه های سنی، اغلب افرادی که در حیطه شغلی کارمندان و رانندگان قرار می گیرند، بیشتر از بقیه درگیر می شوند.

بیماری بواسیر به شکل یک تیله کوچک و باد کرده در اطراف مقعد یا داخل آن ایجاد می شود که معمولا درد زیادی به همراه داشته و اگر درمان نشده باقی بماند، عمل دفع را مختل می کند. روش های مختلفی برای تشخیص و درمان بواسیر وجود دارد که در ادامه به بررسی ریز به ریز آنها می پردازیم.

بواسیر یا هموروئید چیست؟

توده بواسیر یا هموروئید زمانی ایجاد می شود که رگ های خونی داخل یا اطراف مقعد و راست روده متورم شده و تحریک شوند. در نتیجه به صورت برآمده یا باد کرده در می آیند که به آنها هموروئید Hemorrhoids گفته می شود. این اتفاق زمانی می افتد که به رگهای ناحیه نشیمنگاه فشار زیادی وارد شود. بواسیر می تواند در داخل رکتوم یا در زیر پوست اطراف مقعد به وجود بیاید.

علائم و نشانه ها

هر بیماری علائم خاص و مربوط به خود را دارد و نشانه های بواسیر اغلب شامل موارد زیر است:

 • خونریزی بدون درد
 • خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
 • ناراحتی یا درد در همان ناحیه
 • برآمدگی و تورم در ناحیه مقعد
 • نشت مدفوع به لباس زیر

این علائم برای هر فردی می تواند ناخوشایند یا هشداردهنده بوده و زندگی او را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهند، اما معمولاً نگران کننده نیستند و با بکارگیری درمان مناسب میتوان آنها را برطرف کرد.

علت بواسیر در زنان و مردان

بیماری هموروئید بنا به دلایل زیادی در مردان و زنان ایجاد می شود ولی برخی از اتفاقات زندگی وجود دارند که احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش می دهند. که عبارتند از:

 • فشار آوردن به مقعد و زود زدن برای دفع مدفوع
 • بارداری: در دوران حاملگی به دلیل فشار آمدن به ستون فقرات و نشیمنگاه، رگ های مقعد ملتهب شده و بواسیر ایجاد می شود.
 • سابقه خانوادگی: طبق آمار و گزارشات درصد بسیار کمی از بیماران به دلیل سابقه خانوادگی خود به این بیماری مبتلا شدند.
 • کهولت سن: معمولا افراد میانسال به دلیل نداشتن تحرک و فرسایش جسمی، بیشتر از بقیه در معرض ابتلا قرار می گیرند.
 • یبوست یا اسهال طولانی مدت: از آنجا که ناحیه نشیمنگاه و مقعد بسیار حساس است، هر دو بیماری نام برده، می توانند باعث تحریک شوند. در نتیجه رگ ها برآمده شده و توده هموروئید ایجاد می شود.
 • نشستن یا ایستادن بیش از حد: به طور معمول کارمندان و رانندگان زمان بیشتری از روز خود را در حالت نشسته می گذرانند. این کار باعث می شود که فشار زیادی به مقعد وارد شود.
 • چاقی مفرط: افرادی که دچار چاقی مفرط بوده و برای کم کردن اضافه وزن خود ورزش نمی کنند، فشار زیادی را در ستون فقرات و نشیمنگاه خود حس می کنند که به مرور زمان منجر به این بیماری می شود.
 • مهسا محمدی

آیا بیماری بواسیر با بی اختیاری مدفوع ارتباط دارد؟

مهسا محمدی | سه شنبه, ۲ شهریور ۱۴۰۰، ۱۱:۴۴ ق.ظ | ۰ نظر

بواسیر داخلی در داخل راست روده تشکیل می شود و از بیرون قابل مشاهده نیست. آنها معمولاً بدون درد بوده و زمان های دفع فرد سوزش یا درد خفیفی همراه با تیر کشیدگی شدید حس می کند.

 

به گزارش بازار، امروزه از بواسیر یا هموروئید به عنوان یکی از دردناک ترین بیماری های مقعدی، گوارشی یا نشیمنگاهی نام برده می شود. که ربطی به سن هم ندارد و به گونه ای هر کسی که سبک زندگی ناسالمی داشته باشد، در معرض ابتلا به آن قرار دارد. حالا بیایید درباره این سبک زندگی ناسالم صحبت کنیم! که شامل نشستن یا ایستادن طولانی مدت، چاقی مفرط، خوردن غذاهای مضر و در نتیجه مبتلا شدن به یبوست و… می باشد. این موارد را به طور مفصل بررسی می کنیم.

تمام عوامل خطری که نام بردیم، عموما نشانه هایی مانند تورم، سوزش، خارش و در موارد شدید خونریزی دارند. در موارد خاصی ممکن است فرد پس از درمان بواسیر دچار بی اختیاری مدفوع و دفع گاز معده شود.

پیشنهاد میکنیم در ادامه با ما همراه باشید تا از جز به جز این نکات آگاهی کسب کنید.  

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟

بواسیر باد کرده یا هموروئید (Hemorrhoids) سیاهرگ هایی هستند که در اطراف دریچه مقعد یا داخل رکتوم به وجود می آیند. این سیاهرگ ها ورم کرده و تبدیل به توده های دردناکی می شوند که با گذشت زمان ممکن است در عمل دفع اختلال ایجاد کنند.

طبق آمار رایج ترین نوع آن هموروئید خارجی است که در اطراف مقعد بوجود می آید. افراد مبتلا به این نوع، معمولا هنگام نشستن هم درد بسیاری دارند.

علت ابتلا به هموروئید

بزرگ شدن وریدهای اطراف مقعد باعث بواسیر می شوند. که می توانند بنا به دلایل زیر ایجاد شوند:

بارداری: زنان باردار بیشتر در معرض ابتلا به بواسیر هستند زیرا با بزرگ شدن رحم، به ورید روده بزرگ فشار وارد شده و باعث باد کردن آن می شود.

افزایش سن: بواسیر در بزرگسالان ۴۵ تا ۶۵ سال شایع است. با این حال، این بدان معنا نیست که جوانان و کودکان به آن مبتلا نمی شوند.

اسهال: گاهی بواسیر می تواند پس از اسهال مزمن به دلیل حساسیت رگ های مقعد ایجاد شود.

یبوست مزمن: فشار برای حرکت مدفوع باعث میشود تا رگ های دیواره مقعد آسیب دیده و متورم شوند.

نشستن طولانی مدت: ماندن طولانی مدت در حالت نشسته به ویژه در توالت یا محل کار می تواند باعث بواسیر شود.

بلند کردن اجسام سنگین: بلند کردن مکرر اجسام سنگین به دلیل فشار آمدن به نشیمنگاه می تواند منجر به بواسیر شود.

مقاربت مقعدی: این عمل می تواند باعث بوجود آمدن بواسیر جدید یا بدتر شدن توده های موجود بواسیری شود.

چاقی: چاقی ناشی از رژیم غذایی می تواند باعث بواسیر شود.

ژنتیک: تعداد بسیار کمی از افراد ممکن است که این عارضه را از خانواده خود به ارث برند.

نشانه ها و علائم بیماری

علائم بواسیر در زنان و مردان اغلب شامل موارد زیر هستند:

خونریزی بواسیر بدون درد

خارش یا سوزش در ناحیه مقعد

ناراحتی یا درد در ناحیه نشیمنگاه

برآمدگی و تورم در ناحیه مقعد

نشت مدفوع به لباس زیر

این نشانه ها می توانند ناخوشایند یا هشداردهنده از بیماری مهلک باشند، اما از آنجایی که امروزه درمان قطعی دارد، معمولاً نگران کننده نیستند.

انواع هموروئید

بواسیر یا هموروئید می تواند دو نوع داخلی یا خارجی داشته باشد.

آیا بیماری بواسیر با بی اختیاری مدفوع ارتباط دارد؟

بواسیر داخلی

بواسیر داخلی در داخل راست روده تشکیل می شود و از بیرون قابل مشاهده نیست. آنها معمولاً بدون درد بوده و زمان های دفع فرد سوزش یا درد خفیفی همراه با تیر کشیدگی شدید حس می کند. اغلب، اولین علامت وجود هموروئید داخلی، خونریزی مقعدی است.

به طور معمول اگر فرد انگشت خود را کمی داخل ببرد، می تواند توده برآمده را حس کند.

پرولاپس شده یا بیرون زده

گاهی اوقات فشار آوردن بیش از حد موقع دفع؛ می تواند باعث بواسیر داخلی شود که چندی بعد از مقعد بیرون میزند. به این نوع هموروئید بیرون زده یا افتاده گفته می شود که می تواند بسیار دردناک باشد.

بواسیر خارجی

بواسیر خارجی در زیر پوست اطراف مقعد قرار دارد و بنابراین قابل مشاهده است. از آنجا که اعصاب حساس تری در این قسمت از بدن وجود دارند، معمولاً هموروئید خارجی دردناک تر است. فشار آوردن هنگام دفع مدفوع ممکن است باعث خونریزی آنها شود.

حقایقی که باید درباره بیماری بواسیر بدانید!

در اینجا چند نکته کلیدی در مورد این بیماری آوردیم که لازم دانستیم مرور شوند!

زنان در دوران بارداری بیشتر به بواسیر مبتلا می شوند.

با افزایش سن، احتمال ابتلا به بواسیر افزایش می یابد.

بواسیر زمانی بوجود می آید که رگهای اطراف مقعد در حال ورم کردن بوده یا حساس شده اند.

اکثر اوقات، داروها هیچ تاثیری روی این عارضه نداشته و عمل های تهاجمی فقط کارایی دارند.

ارتباط بی اختیاری مدفوع و دفع گاز روده با بواسیر

یکی از سوالات شایعی که عموما افراد پیش از اقدام به درمان این بیماری دارند، این است که آیا عمل هموروئید باعث بی اختیاری مدفوع یا گاز معده می شود؟ یا خیر؟ این سوال بسیار خوبی است و در پاسخ باید عرض کنیم که این اتفاق کاملا بستگی به روشی دارد که برای درمان انتخاب می کنید.

در صورتی که درمان هموروئید با تیغ جراحی، رابربند یا استاپلر انجام شود، احتمال دارد که فرد دچار تنگی مقعد یا گشادی دریچه شود. در صورتی که گرفتار تنگی شود؛ یبوست مزمن از عوارض آن بوده و اگر به گشادی دچار شود؛ بی اختیاری مدفوع و دفع گاز روده از عوارض آن می باشد.  

البته از طرفی دیگر اگر درمان هموروئید با استفاده از روش مناسب لیزر درمانی انجام شود، هیچ کدام از عوارض یبوست یا بی اختیاری مدفوع و گاز را ندارد.

خبرگزاری بازار

 • مهسا محمدی

زگیل تناسلی چیست و چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟

مهسا محمدی | سه شنبه, ۲ شهریور ۱۴۰۰، ۱۱:۴۰ ق.ظ | ۰ نظر
زگیل تناسلی چیست و چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری جنسی یا مقاربتی (STD) در جهان است. انواع خاصی از ویروس اچ پی وی باعث ایجاد زگیل در نواحی تناسلی می شوند. روش های درمانی می توانند زگیل های تناسلی را از بین ببرند، اما هنگامی از آنجا که ویروس اچ پی وی در بدن فرد میماند، ممکن است آن […]

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری جنسی یا مقاربتی (STD) در جهان است. انواع خاصی از ویروس اچ پی وی باعث ایجاد زگیل در نواحی تناسلی می شوند. روش های درمانی می توانند زگیل های تناسلی را از بین ببرند، اما هنگامی از آنجا که ویروس اچ پی وی در بدن فرد میماند، ممکن است آن را به فرد دیگری که با آن رابطه دارد انتقال دهد. از این رو استفاده از کاندوم و داشتن رابطه جنسی ایمن بسیار مهم است.

این زائده ها معمولا به شکل های مختلف تکی یا خوشه ای روی قسمت های تناسلی زنان و مردان، کشاله ران یا داخل دهان ایجاد می شوند.

در ادامه به بررسی روش های انتقال، علت، درمان و… زگیل تناسلی می پردازیم.

علت و علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان

انواع خاصی از ویروس اچ پی وی یا همان پاپیلومای انسانی HPV علت اصلی ایجاد زگیل های تناسلی هستند. زگیل های تناسلی در طول رابطه جنسی از طریق تماس پوست ناحیه تناسلی فرد آلوده با پوست فرد سالم، به او منتقل می شوند. ولی ویروسی که باعث ایجاد زگیل دست و پا می شود، نوع متفاوتی از اچ پی وی است.

زگیل تناسلی از طریق موارد زیر گسترش می یابد:

 • مقاربت از طریق مقعد ، واژن-آلت تناسلی و واژن-واژن (همجنس گرایان).
 • لمس دستگاه تناسلی (تماس پوست با پوست بدون انزال).
 • برقراری رابطه جنسی دهانی با فردی که دارای HPV یا زگیل تناسلی است.
 • رابطه جنسی دهانی با شخصی که زگیل تناسلی در دهان ، لب یا زبان دارد.

پس از ابتلا به عفونت، چقدر طول میکشد تا زگیل تناسلی ظاهر شود؟

برخی از افراد ( زنان و مردان) ظرف چند هفته پس از عفونت دچار زگیل تناسلی می شوند. اما در اغلب افراد، ماهها یا سالها طول می کشد تا زگیل ظاهر شود. به همین دلیل، تعیین زمان ایجاد زگیل پس از عفونت بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن است.

همچنین ممکن است با وجود ابتلا به ویروس اچ پی وی، زگیل نگیرید یا این زگیل ها داخل مقعد یا واژن بوجود بیایند که شما از وجودشان با خبر نباشید. در این موارد می توان بدون اطلاع ویروس را به افراد دیگر منتقل کرد.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که شرکای جنسی خود را به یک نفر محدود کنید.

نشانه های زگیل تناسلی چیست؟

این زائده ها معمولا زبر و به رنگ پوست هستند. زگیل های تناسلی اغلب ظاهری خوشه ای مانند گل کلم دارند، اما برخی از آنها صاف هستند. آنها معمولاً دردناک نیستند اما گاهی اوقات باعث به وجود آمدن حالت های زیر می شوند.

 • خونریزی خفیف
 • احساس سوزش
 • ناراحتی و خارش
 • سوزش دستگاه تناسلی

این زائده ها در چه قسمت هایی ظاهر می شوند؟

زگیل تناسلی می تواند در قسمت های نام برده ایجاد شود:

 • کشاله ران
 • داخل و خارج مقعد
 • لب، دهان، زبان یا گلو
 • آلت تناسلی و کیسه بیضه
 • واژن (بیرون و داخل)، فرج ، لبهای واژن (لبهای کوچک و لبهای بزرگ) و دهانه رحم (بافتی که واژن و رحم را به هم متصل می کند).

زگیل تناسلی چقدر رایج است؟

به گزارش سایت خبری cdc.gov همانطور که گفته شد، زگیل تناسلی رایج ترین بیماری جنسی در جهان است و تخمین زده می شود که ۴۰۰۰۰۰ نفر – که بیشتر آنها در اواخر نوجوانی و بیست سالگی هستند، هر سال دچار این بیماری می شوند. تقریبا ۷۹ میلیون آمریکایی HPV دارند. همینطور انواع مختلفی از HPV وجود دارد که همه آنها باعث زائده های تناسلی نمی شوند.

چه کسانی در معرض خطر این بیماری هستند؟

ویروس hpv بر همه جنسیت ها تاثیر گذاری دارد. البته بیشتر در جوانانی دیده می شود که از نظر جنسی فعال هستند. خط این بیماری برای زنان بیشتر از مردان است. همچنین در موارد زیر شانس ابتلا به زگیل تناسلی افزایش می یابد:

 • هنگامی که طی رابطه جنسی از کاندوم استفاده نشود.
 • کسانی که شریک جنسی متعدد دارند.

زگیل تناسلی مسری است یا ارثی؟

بله، زگیل تناسلی و ویروسی که باعث ایجاد آنها می شود، هر دو کاملا مسری هستند. از آنجا که هیچ درمان قطعی برای HPV وجود ندارد هنگامی که به ویروس مبتلا می شوید، می توانید آن را به شخص دیگری انتقال دهید. ولی این زائده ها ارثی نیستند و نسل به نسل منتقل نمی شوند.

تشخیص

پزشک می تواند طی یک معاینه ساده زگیل های تناسلی خارجی روی پوست را تشخیص دهد. ولی از آنجا که تشخیص زگیل های داخلی دشوارتر است، ممکن است دکتر از شما بخواهد این آزمایشها را انجام دهید:

 • معاینه لگن: آزمایشات بررسی لگن معمولا برای زنان تجویز می شود که شامل تست پاپ اسمیر می باشد. در این موارد پزشک می خواهد ببیند که آیا رحم و دهانه رحم درگیر شده است یا خیر. همچنین ممکن است برای بررسی واژن و دهانه رحم کولپوسکوپی انجام دهد.
 • آزمایش خون: با آزمایش خون پزشک احتمال ابتلا فرد به سایر بیماریهای مقاربتی را می سنجد. این بیماریهای مقاربتی شامل سوزاک ، سیفلیس و کلامیدیا هستند.
 • معاینه مقعدی: در معاینه مقعدی پزشک از دستگاهی به نام آنوسکوپ برای جستجوی زگیل در داخل مقعد استفاده می کند.
 • بیوپسی: از بیوپسی (برش و برداشتن یک قطعه کوچک، به اندازه نوک مداد) پزشک زمانی استفاده می کند که در روشهای تشخیص های دیگر شک داشته باشد. در نتیجه به طور مستقیم از زائده نمونه برداری می کند.

درمان زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی می توانند خود به خود از بین بروند. یا برعکس ممکن است بزرگتر و چند برابر شوند. روش های مختلفی برای از بین بردن آنها وجود دارد و در طول درمان، شما باید از تماس و رابطه جنسی خودداری کنید.

این روش های درمانی عبارتند از:

 • الکتروکوتر: عبور جریان الکتریکی از زگیل ها که باعث سوزاندن آنها می شود.
 • انجماد یا کرایوتراپی: در حین سرما درمانی، پزشک از نیتروژن مایع برای انجماد و از بین بردن زائده ها استفاده می کند.
 • درمان با لیزر: نور لیزر رگ های خونی کوچک داخل زگیل را از بین می برد و منشا آنها را سوزانده و از بین می برد. این روش قطعی بوده و برای ریشه کن شدن زائده ها بسیار مناسب است.
 • حلقه الکترو جراحی یا لیپ (LEEP): با استفاده از حلقه لیپ، پزشک از یک حلقه سیمی برق دار برای برداشتن زگیل استفاده می کند. همچنین ممکن است از این روش برای حذف زگیل در دهانه رحم زن استفاده شود.
 • دارو های موضعی: هفته ای یکبار به مدت چند هفته، محلولی شیمیایی مانند سالیسیلیک اسید روی زگیل ها اعمال می شود که باعث تاول زدن آنها شده و خونرسانی به زائده قطع می شود.
 • عمل جراحی: از این روش ممکن است برای درمان زائده هایی که بسیار بزرگ هستند استفاده شود که شامل قطع و بریدن آنها با تیغ جراحی است.

پیشگیری

 • تزریق واکسن گارداسیل : این واکسن می تواند از ابتلا به انواع مشهور این ویروس جلوگیری کند همچنین مصرف این واکسن در جلوگیری از سرطان دهانه رحم نیز موثر است. تزریق این واکسن باید قبل از سن فعالیت جنسی باشد.
 • استفاده از کاندوم : استفاده از کاندوم خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد.
 • برقراری رابطه با فردی که از سلامت آن اطمینان دارید.

منبع: https://hpvdarman.com/%d8%b2%da%af%db%8c%d9%84-%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%b3%d9%84%db%8c/

 • مهسا محمدی