درمان ها

درمان ها یک مجله خبری است

درمان ها

درمان ها یک مجله خبری است

۸ مطلب در آبان ۱۴۰۰ ثبت شده است

انواع فیستول مقعدی؛ علائم، علت، عوارض و تشخیص بیماری

مهسا محمدی | چهارشنبه, ۲۶ آبان ۱۴۰۰، ۱۲:۱۷ ب.ظ | ۰ نظر

اگر شما هم این سوال را دارید که فیستول مقعدی چیست؟ باید بگوییم که این عارضه یکی از بیماری های عفونی نشیمنگاهی است. بیماری فیستول در انگلیسی با اصطلاح Fistula به کار برده می شود و انواع مختلفی دارد. اگر بخواهیم تعریف ساده ای از فیستول ارائه دهیم، باید بگوییم یک کانال عفونی یا چرکی است که بین دو مجرا داخلی در بدن به وجود آمده و آنها را به یکدیگر متصل می کند. به طور معمول کسانی که تجربه ابتلا به آبسه مقعدی را داشته اند، به فیستول آنال نیز مبتلا می شوند. در ادامه این مطلب به بررسی علت، علائم و تمامی مسائل مربوط به این بیماری می پردازیم.

فیستول مقعدی یا آنال چیست؟

انواع فیستول مقعدی یا آنال

طبق گزارش سایت پزشکی medlife منظور از فیستول آنال ایجاد شدن یک کانال عفونی حاد و دردناک در قسمتی از روده (معمولا راست روده) است که مجرای آن روی پوست اطراف مقعد ظاهر می شود. اگر این عارضه درمان نشده باقی بماند و فرد برای درمان فیستول مقعدی خود اقدام نکند، ممکن است این عفونت وارد خون شود. انواع مختلفی از این بیماری وجود دارند که در زیر آنها را بررسی کردیم:

لازم به ذکر است که برای تشخیص دقیق نوع بیماری فیستولمقعدی فرد باید به متخصص جراحی یا آنورکتال مراجعه کند و توسط خود فرد امکان پذیر نمی باشد. 

فیستول چیست | کلینیک اچ پی وی

انواع فیستول مقعدی

انواع مختلف فیستول مقعدی بر اساس محل قرارگیری آن دسته بندی می شود. در موارد زیر به ترتیب رایج ترین تا کمیاب ترین نوع آن عبارتند از:

بین صفاقی یا داخل اسفنکتری

فیستول بین صفاقی یا داخل اسفنکتری با اصطلاح Intersphincteric fistula در پزشکی نام برده می شود. این کانال از فضای بین عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی شروع شده و کاملا نزدیک به دهانه مقعد باز می شود.

ترانس اسفنکتریک 

فیستول ترانسفنکریک یا Transphincteric fistula در فضای بین عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی و نزدیک به دریچه مقعد تشکیل می شود. سپس از اسفنکتر خارجی عبور کرده و یک یا دو اینچ در خارج از دهانه مقعد باز می شود. این نوع نسبت به داخل اسفنکتری فاصله بیشتری از دریچه رکتوم دارد. این نوع از فیستول می تواند در اطراف مقعد به شکل U قرار بگیرد  و دهانه های خارجی آن در دو طرف رکتوم وجود داشته باشند.( به این نوع فیستول نعل اسبی هم می گویند).

سوپرا اسفنکتریک

این کانال همچنین از فضای بین عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی شروع شده و به سمت بالا و تا نقطه ای بالاتر از چین خوردگی های داخل رکتوم که برای هدایت مدفوع به بیرون می باشند، می رسد. فیستول Suprasphincteric به میزان یک یا دو اینچ در خارج از مقعد باز می شود.

اسفنکتریک خارجی

فیستول از نوع اسفنکتریک خارجی از روده بزرگ یا کولون سیگموئید شروع شده و به سمت پایین امتداد می یابد ، از ماهیچه بالا برنده مقعد عبور می کند و در اطراف آن باز می شود. این فیستول ها معمولاً در اثر آبسه آپاندیس ، آبسه دیورتیکول یا بیماری کرون ایجاد می شوند.

علائم

این بیماری نیز مانند هر عارضه دیگری همراه با نشانه های خاص خود ظاهر می شود. ما در ادامه تمامی آنها را آورده ایم تا با بیماری دیگری اشتباه نگیرید. شایع ترین علائم فیستول مقعدی عبارتند از:

 • درد
 • سرخی
 • تورم و التهاب اطراف مقعد
 • سوزش و خارش

همچنین در موارد پیشرفته ممکن است افراد علائم زیر را نیز تجربه کنند:

 • خون ریزی
 • حرکات روده ای یا دفع ادرار دردناک 
 • تب
 • خروج مایعی با بوی بد از سوراخ نزدیک به کانال رکتوم

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

لازم به ذکر است که هر زمان احساس آبسه تا توده ای در ناحیه نشیمنگاه خود داشتید، سریعا برای تشخیص و خالی کردن عفونت به پزشک مراجعه کنید. توجه کنید که به هیچ عنوان خودتان سعی نکنید تا عفونت را تخلیه کنید زیرا به طور کامل خالی نشده و اکثرا باعث ایجاد فیستول می شود. اگر هر کدام از علائم بالا را داشتید، مراجعه در اسرع وقت به پزشک کاملا ضروری می باشد.

علت فیستول مقعدی چیست

همانطور که گفته شد، فیستول در 50% مواقع به دلیل عدم درمان آبسه مقعدی به وجود می آید. گاهی اوقات این آبسه مسدود شده و چرک آن زیر پوست می ماند. زمانی که این اتفاق می افتد، تجمع باکتری ها می تواند یک بافت متورم از آلودگی و میکروب به وجود بیاورد. پزشکان این توده چرکی جمع شده زیر پوست را آبسه می نامند.

مقاله کامل https://baladshim.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D9%81%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%84-%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF%DB%8C-48785

 • مهسا محمدی

بیماری فیستول مقعدی چیست؟

مهسا محمدی | دوشنبه, ۱۷ آبان ۱۴۰۰، ۱۱:۲۷ ق.ظ | ۰ نظر

فیستول رکتوم یک گذرگاه کوچک و عفونی است که می تواند بین انتهای روده (کانال مقعد) و پوست اطراف مقعد ایجاد شود. به این بیماری فیستول مقعدی نیز گفته می شود. بیماری فیستول چه از نوع واژن یا مقعد؛ هیچگاه به خودی درمان پیدا نمی کند و حتما باید افراد در صورت ابتلا به این عارضه سریعا باید به یک جراح عمومی یا آنورکتال مراجعه کنند.

همچنین به نقل از کلینیک زارعی ؛ فیستول در اثر ایجاد اتصال غیرطبیعی میان بافت های گوناگون ناحیه‌ی مقعد رخ می‌دهد و به شکل مجرایی بسیار باریک از انتهای راست روده به سطح پوست می‌رسد.

علت و دلایل

اگر یکی از غدد کوچکی که درست در داخل مقعد قرار دارند مسدود شود، آبسه عفونی ایجاد می شود. این آبسه احتمالاً نیاز به تخلیه و جراحی دارد. اما پس از تخلیه آبسه، توده باقی مانده حاصل از جراحی می تواند به فیستول تبدیل شود که غده مقعدی عفونی را به سوراخی روی پوست نزدیک دریچه رکتوم متصل می کند.

 

فیستول رکتال ممکن است هر شخصی با هر سنی را درگیر کند، اگرچه ممکن است در صورت داشتن موارد زیر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشید:

 • بیماری کرون روده که ناشی از التهابات دیواره‌ی روده‌ی بزرگ به وجود می‌آید.
 • دیورتیکولیت روده که ناشی از التهاب و تورم کیسه هایی کوچک در دیواره‌ی روده‌ی بزرگ است.
 • عوارض ناشی از انجام عمل جراحی در اطراف ناحیه‌ی مقعد می‌تواند ریسک ایجاد فیستول مقعدی را افزایش دهد.
 • هیدرآدنیت چرکی که یک بیماری مزمن پوستی است و با عفونت و آبسه های مکرر در نقاط مختلف پوست بدن از جمله مقعد رخ می‌دهد.
 • ابتلا به بیماری های آمیزشی مانند سیفلیس و کلامیدیا
 • بیماری سل علاوه بر ریه ها می‌تواند در راست روده هم رخ دهد و به دنبال آن  فیستول ایجاد شود.
 • زایمان طبیعی سخت یکی از عوامل به وجود آورنده‌ی فیستول شناخته شده است.
 • بیماری ایدز که توانایی سیستم ایمنی بدن را به شدت کاهش می‌دهد.
 • سرطان راست روده یا ایجاد تومورهای متعدد در انتهای روده بزرگ خطر ابتلا به فیستول را افزایش می‌دهد.
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
 • عفونت روده ها
 • ضربه و تروما به ناحیه‌ی مقعد و پارگی آن

سرطان مقعد یا رکتوم چیست؟

سرطان آنال، رکتال یا مقعد یک نوع سرطان غیر معمول است که در کانال رکتوم ایجاد می شود. کانال رکتوم لوله کوتاهی در انتهای راست روده است که مدفوع از طریق آن از بدن شما خارج می شود.

سرطان مقعد می تواند علائم و نشانه هایی مانند خونریزی مقعدی و درد را ایجاد کند.

اکثر افراد مبتلا به این سرطان با ترکیبی از شیمی درمانی و پرتو درمانی درمان می شوند. اگرچه ترکیب این روشهای درمانی شانس درمان را افزایش می دهد، اما عوارض جانبی خود را نیز دارند.

منبع: https://nody.ir/%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF-%D9%88-%D9%81%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%84-%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF%DB%8C/

 • مهسا محمدی

پیشرفت علم کمک روز افزونی در پزشکی و بهبود راه‌های درمانی بسیاری از بیماری‌ها داشته است. امروزه لیزر توانسته جایگزین بسیاری از اعمال جراحی‌ سنگین و پر عارضه شود. کاربرد لیزر در جراحی فیستول مقعد به دلیل حساسیت و آسیب‌پذیری طبیعی ناحیه‌ی مقعد نسبت به سایر اندام‌ها از بسیاری از مشکلات این روند درمانی کاسته است. لیزر در تمامی اعمال جراحی از مزایای بسیاری برخوردار است. اما به دلیل تک بعدی بودن درمان فیستول مقعد و نبود راهی جز جراحی آن، نقش لیزر پررنگ‌تر و قابل درک‌تر خواهد بود.

عمل لیزر فیستول مقعدی

در لیزر درمانی فیستول مقعد به جای استفاده از تیغ یا چاقوی جراحی و آسیب زدن به بافت‌های اطراف با کمک اشعه و انرژی ساطع شده از دستگاه لیزر مسیر فیستول را می‌بندند. لیزردرمانی می‌تواند با دقت و تهاجم کم‌تر به عضله‌ی دریچه مقعدی و حتی بدون کمترین خونریزی و درد انجام شود. زیرا لیزر این قابلیت را دارد تا هم اعصاب آسیب‌دیده حین جراحی و هم مویرگ‌های پاره شده را ترمیم کند. این جراحی سرپایی بوده و نیازی به بی‌هوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن ندارد.

 

درمان فیستول با لیزر در مدت محدودتر و با سرعت بیشتری انجام می گردد و فرد می‌تواند زودتر از سایر روش‌ها به فعالیت روزمره و کار خود بازگردد. احتمال عود یا عفونت ناشی از آن کم‌تر از سایر روش‌هاست. نگرانی‌ای از عارضه‌‌ی بی‌اختیاری مقعدی وجود ندارد، زیرا احتمال آن در این روش بسیار کاهش می‌یابد. البته ناگفته نماند لیزر احتمال انتقال بیماری‌های منتقل شونده از خون مانند هپاتیت و HIV را به حداقل و حتی صفر می‌رساند.
با ورود لیزر به حیطه‌ی درمانی ترس ناشی از جراحی بیماران و خانواده‌هایشان کم شده و افراد با خیالی آسوده‌تر برای درمان مشکلات خود پا به اطاق عمل می‌گذارند. پزشکان نیز از این روش درمانی به دلیل آسانی و کم‌تهاجمی بودن، بیشتر از روش‌های قدیمی و تیغ جراحی استقبال می‌کنند.

هزینه لیزر

لازم به ذکر است که درمان فیستول با لیزر به عوامل مختلفی مثل محل رشد فیستول، طول کانال آن، کلینیکی که برای درمان به آن مراجعه می کنید و… دارد. بنابراین باید حتما توسط پزشک معاینه شده سپس هزینه آن ذکر شود. ولی به طور کلی به دلیل اینکه درمان با لیزر در کلینیک ها به صورت سرپایی انجام شده و نیازی به بیهوشی ندارد، هزینه کمتری نسبت به سایر درمان ها دارد.

درمان فیستول مقعدی با عمل جراحی

 

فیستول مقعد به ندرت ممکن است بدون درمان زخم ایجاد شده التیام یابد. در اغلب موارد، جراحی برای حذف فیستول مورد نیاز است. بسته به نوع فیستول مقعد (ساده یا پیچیده) و موقعیت آن چندین تکنیک استفاده می‌شود که عبارتند از فیستولوتومی، استن، فلپ آدوانسمنت و پلاگین بیولوژیکی.
اکثر روش‌های جراحی فیستول مقعد را می توان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام داد. در فیستول‌های بزرگ و عمیق ممکن است نیاز به مدتی مراقبت پس از جراحی در بیمارستان باشد. معمولاً بیماران می‌توانند در همان روز بعد از عمل جراحی به خانه برگردند، با این حال، نیاز به استراحت برای حداقل چند روز بعد از عمل جراحی برای کمک به روند بهبود وجود دارد. هر یک از تکنیک‌های جراحی مزایا و معایبی به همراه دارند که با توجه به موقعیت و محل قرارگیری فیستول توسط پزشک انتخاب می‌‌شوند، این روش‌‌ها شامل:

 • فیستولوتومی: روشی است که در ۸۵ الی ۹۵ درصد موارد استفاده شده و به صورت یک برش باز در تمام طول فیستول به منظور بررسی و رفع آسیب‌های وارده به تمامی قسمت‌ها انجام می‌شود. در این روش پوست و عضله‌ی تونل موجود کامل باز شده و اجازه‌ی ترمیم فیستول از داخل به خارج را می‌دهد و پس از مدتی تبدیل به یک شیار می‌شود. یک الی دو ماه زمان نیاز است تا زخم ناشی از جراحی بهبود یابد.
 • تکنیک استن: این روش سابقه‌ی دیرینه در درمان فیستول مقعد دارد که در روش سنتی با موی دم اسب یا کتان انجام می‌شده است. در فیستول‌های پیچیده‌تر که در قسمت‌های بالایی قرار گرفته و قسمتی از عضله اسفنکتر را نیز درگیر کرده است، یک نخ بخیه یا لوله‌ی باریک ویژه‌ی تخلیه را برای حداقل شش الی دوازده هفته در فیستول قرار می‌دهند تا به تخلیه‌ی کامل چرک و بهبود فیستول کمک کند. سپس در صورت لزوم جراحی قطعی مورد نیاز انجام می‌شود. این روش برای افراد در معرض خطر ابتلا به بی‌اختیاری مقعدی از جمله بی‌اختیاری گاز روده مناسب است. گاهی اوقات چندین جراحی مورد نیاز دارد.
 • روش فلپ آدوانسمنت: این گزینه معمولاً در فیستول پیچیده مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که برای افراد در معرض خطر بی‌اختیاری مقعدی کاربرد دارد. با استفاده از قسمتی از بافتی که از رکتوم یا پوست اطراف مقعد برداشته شده است، فیستول را ترمیم می‌کنند. میزان عود گزارش شده از این روش ۵۰ درصد است. شرایط خاصی، مانند بیماری کرون، بدخیمی و سیگار کشیدن احتمال شکست را افزایش می‌دهد. در حد خفیف تا متوسط نیز بی‌اختیاری مقعدی از آن گزارش شده است.
 • پلاگین بیولوژیکی: یک پلاگین مخروطی شکل ساخته شده از بافت انسانی (مخاط روده انسانی) که برای جلوگیری از باز شدن داخلی فیستول مقعد استفاده می‌شود. این پلاگین را با بخیه به سر داخلی فیستول مقعد متصل می‌کنند. بافت جدید معمولاً در اطراف پلاگین رشد می‌کند و به درمان فیستول کمک خواهد کرد. این روش هیچ خطری برای بی‌اختیاری مقعدی ندارد و میزان موفقیت این روش بیش از ۸۰ درصد است اما میزان مؤفقیت بلند مدت آن نامشخص و احتمالاً کمتر از ۵۰ درصد است. این روش نیاز به بستری ۲۴ ساعت در بیمارستان دارد. این تکنیک با خطر بیشتری عوارضی مانند درد، تشکیل آبسه و یا احتمال جابجایی پلاگین همراه است.

 مشاهده مطلب کامل درمان فیستول https://robeka.ir/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%81%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%88%d9%84-%d8%a8%d8%a7-%d9%84%db%8c%d8%b2%d8%b1-%d9%88-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%da%af%d8%b4/

 • مهسا محمدی

کیست مویی (Pilonidal cyst) “سینوس پیلونیدال” چیست؟ + علائم، تشخیص

مهسا محمدی | چهارشنبه, ۵ آبان ۱۴۰۰، ۱۲:۴۲ ب.ظ | ۰ نظر

به نقل از medium :

اگر شما در حال مطالعه مقاله بیماری کیست مویی در سایت ما هستید، چند حالت دارد!

 1. خودتان به این عارضه مبتلا شدید یا شک دارید که مبتلا هستید یا نه.
 2. یکی از نزدیکانتان تجربه ابتلا به کیست مویی را داشته است.
 3. در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید و تصمیم به پیشگیری دارید.
 4. برای انجام کاری تحقیقی دنبال مقالاتی در ارتباط با سینوس پیلونیدال می گردید.

در هر صورت چه جزو موارد بالا باشید یا نباشید؛ باید بگوییم که به سایت درستی مراجعه کردید. در ادامه این بحث سعی داریم که شما را به طور کامل با علت، علائم، انواع، تشخیص و پیشگیری از بیماری کیست مویی آشنا کنیم. پس پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید…

کیست مویی چیست؟

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال که در انگلیسی با نام Pilonidal cyst شناخته می شود، یکی از شایع ترین بیماری های نشیمنگاهی در بین جوانان، افراد مسن و به خصوص مردان است. که در اثر برگشتن مو به داخل پوست و رشد آن اتفاق می افتد. اگر کیست مویی درمان نشده باقی بماند، عفونت ایجاد شده و در موارد بسیار حاد می تواند وارد جریان خون شود. این عارضه در هر قسمتی از پوست می تواند اتفاق بیفتد ولی شایع ترین آن از نوع مقعدی یا همان پایین کمر می باشد. خوشبختانه امروزه با وجود درمان کیست مویی با لیزر؛ هیچ نگرانی در رابطه با این بیماری وجود ندارد چون به صورت قطعی عفونت را از بین می برد.

علائم کیست پیلونیدال

در ابتدا ممکن است به غیر از فرورفتگی کوچک و گودی مانند روی سطح پوست ، علائم قابل توجهی نداشته باشید. با این حال ، هنگامی که کیست آلوده شده و رشد کند، ، به سرعت به یک آبسه ( بافت متورم و ملتهب پر از چرک) تبدیل می شود.

در مرحله اولیه فرد فقط یک برآمدگی کوچک مثل تیله پشت خود حس می کند. ولی وقتی بیماری پیشرفت کند، علائم آن نیز متفاوت ظاهر می شوند. نشانه های عفونت شامل موارد زیر هستند:

 • تورم و ملتهب شدن کیست
 • درد هنگام نشستن یا ایستادن
 • قرمز شدن پوست و احساس درد در اطراف ناحیه
 • چرک یا تخلیه خون از آبسه
 • ایجاد بوی بد و مشمئز کننده
 • موهای بیرون زده از ضایعه
 • ایجاد بیش از یک کیست سینوسی ، یا سوراخ در پوست

همچنین ممکن است بیمار تب با درجه پایین را نیز تجربه کند. ولی این مورد بسیار کم پیش می آید.

چه زمانی برای کیست مویی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر سریعا به دکتر کیست مویی مراجعه کنید:

 • به وجود آمدن هر یک از علائم این بیماری پیش از بروز عفونت
 • در صورت تب و لیزر شدید و خروج چرک
 • دیدن هرگونه جوش یا آبسه مقعدی بالای شکاف باسن

علت

اگرچه علت پزشکی دقیقی ناشی از کیست مویی هنوز مشخص نشده است، اما اعتقاد بر این است که علت آن ترکیبی از:

 • تغییر هورمون ها بعد از بلوغ
 • رشد مو و اصطکاک ناشی از لباس
 • طولانی مدت نشستن
 • چاقی مفرط
 • عدم رعایت بهداشت
 • ژنتیک بدنی

فعالیت هایی که باعث اصطکاک می شوند ، مانند نشستن ، می توانند موهای در حال رشد را در پایین کمر مجبور کنند به زیر پوست برگشته و در آنجا به رشد خود ادامه دهند. بدن این موها را جسم خارجی شناسایی کرده و نسبت به آن واکنش ایمنی نشان می دهد. این پاسخ ایمنی باعث ایجاد کیست های کوچک در اطراف موها می شود. بعضی اوقات ممکن است که کیست یک فرد در زیر پوست او به چند کیست مویی تبدیل شده و عفونت با سرعت بیشتری گسترش پیدا کند.

 • مهسا محمدی

بواسیر خونی چیست + علائم و روش های درمان

مهسا محمدی | چهارشنبه, ۵ آبان ۱۴۰۰، ۱۲:۱۲ ب.ظ | ۰ نظر

بواسیر خونی نوع شدید تری از بواسیر است که در اثر کشش و التهاب شدید عروق خارج از دهانه مقعد یا داخل آن ایجاد می شود. یکی از مهمترین علل ایجاد این بیماری یبوست مداوم و مزمن است. می توان گفت این نوع از هموروئید خطرناک تر است زیرا در اثر آن بیمار مقدار زیادی خون از دست میدهد.

بیماری بواسیر خونی به طور معمول به دلیل زور زدن زیاد هنگام اجابت مزاج و همچنین فشار آوردن زمان دفع گاز معده ایجاد می شود. این عارضه هم همانند هموروئید با خارش، خونریزی و درد باشد.

علائم بواسیر خونی

 • دفع خون روشن (همراه با مدفوع با بعد از آن )
 • احساس دردی که با دفع مدفوع شدت می یابد.
 • احساس سوزش و خارش
 • التهاب و تورم
 • زائده های گوشتی بیرون زده از مقعد
 • ترشحات مخاطی
 • احساس دفع ناکامل مدفوع

انواع بواسیر یا هموروئید خونی

این نوع هموروئید در دو دسته قرار میگیرد که عبارتند از:

بواسیر خونی داخلی

این نوع داخلی عروق رکتوم را درگیر کرده و علائم کمتری در مقایسه با هموروئید خارجی ایجاد می کند. خونریزی این نوع از بواسیر داخلی بوده و بیماران متوجه آن نمی شوند.

بواسیر خونی خارجی

این نوع خارجی عروق خونی در قسمت عضلات بیرونی مقعد را درگیر می کند و نشانه های مانند بیرون زدگی خونریزی قابل مشاهده می باشد. هموروئید خارجی در مقایسه با داخلی درد بیشتری را به همراه دارد.

چرا بواسیر خونریزی می کند؟

همانطور که اشاره شد، این عارضه زمانی به وجود می آید که رگ ها در ناحیه مقعد یا داخل رکتوم دچار کشش و پارگی شوند. که این اتفاق هم برای بواسیر خارجی و هم برای هموروئید داخلی پیش می آید.

همچنین در صورتی که هموروئید ترومبوزه خارجی به قدری از خون پر شود که بیش از توان تحمل توده باشد، ترکیده و به خونریزی می افتد.

عوامل زیادی ممکن است این عارضه را تحریک کرده و باعث خونریزی بیشتر شوند. که عبارتند از: یبوست، فشار هنگام دفع، نشستن های طولانی مدت و…

درمان بواسیر یا هموروئید خونی با روش های پزشکی

درمان بواسیر خونی

در واقع هموروئیدی که دچار خونریزی شده نیاز به درمان های جدی تری دارد به علاوه چون این هموروئید موجب دفع مقدار زیادی خون می شود، درمان باید به سرعت صورت گیرد تا از ابتلا به کم خونی جلوگیری شود. از راهکار های این بیماری می توانیم به مصرف دارو و پماد، عمل جراحی و لیزر اشاره کنیم. که در بین تمامی روش ها درمان بواسیر با لیزر به سبب درمان بدون درد و خونریزی و با سرعت بیشتر مناسب تر از سایر روش ها می باشد.

مراجعه به یک دکتر بواسیر خوب در روند درمان این عارضه بسیار تاثیر گذار است. همچنین روش تایید شده از جانب برترین پزشکان درمان هموروئید با لیزر است که دوره نقاهت بسیار کوتاه همراه با جوابدهی بالا درد.

درمان با لیزر

درست است که بواسیر خونی بسیار دردناک بوده و مهلک است. اما حتی این نوع هموروئید هم با اشعه لیزر قابل درمان است. ضمنا کوتاه ترین و قطعی ترین روش درمان هم برای این بیماری، همین روش بوده که به صورت سرپایی انجام می شود.

درمان دارویی

استفاده از دارو می تواند در بعضی از موارد در درمان این بیماری موثر باشد. از داروهایی که برای درمان بواسیر یا هموروئید خونی استفاده می شود، می توانیم به پماد آنتی همورئید، آنتی بیوتیک ها، مسکن ها، ملین ها، ضد التهاب ها و… اشاره کنیم. استفاده از درمان دارویی به جز در مواردی محدود روشی موثری نخواهد بود.

منبع https://cliniczarei.com/hemorrhoids/%d8%ae%d9%88%d9%86%db%8c/

 • مهسا محمدی

درمان بواسیر خارجی (ترومبوزه)

مهسا محمدی | چهارشنبه, ۵ آبان ۱۴۰۰، ۱۲:۰۸ ب.ظ | ۰ نظر

سیاهرگ های بواسیری یا هموروئیدی دقیقا در انتها روده بزرگ یا در مقعد قرار دارند. این رگ ها که با نام بالشتک های هموروئیدی هم شناخته می شوند، ممکن است بر اثر عوامل متعددی ورم کرده و موجب درد و اذیت فرد حتی در نشستن شوند. بیماری بواسیر به تنهایی ممکن است هم در داخل مقعد و هم خارج از آن ایجاد شود. نکته ای که در اینجا آن را مورد بررسی قرار می دهیم، هموروئید یا بواسیر خارجی است و زمانی اتفاق می افتد که رگ های هموروئیدی با لخته های خون پر شوند که اصطلاحا به آن ترومبوزه هم گفته می شود.

بواسیر یا هموروئید ترومبوزه

بواسیر با هموروئید همان عروق خونی متورم یا واریسی در ناحیه مقعد است، که در اثر اعمال فشار بیش از اندازه ایجاد می شود. در صورتی که بر روی این عروق بیرون زده از مقعد فشار وارد شود، درون آنها خون تجمع کرده، و اصطلاحاً هموروئید ترومبوزه روی می دهد. یا به بیانی دیگر در صورتی که درون هموروئید، لخته خون ایجاد شود، فتق ترومبوز روی می دهد. این وضعیت خطرناک نیست اما می تواند به شدت دردناک باشد.

علائم بواسیر یا هموروئید خارجی و ترومبوزه

این عارضه از ابتدا به شکل ترومبوزه نبوده و به مرور زمان و عدم توجه برای مراجعه به درمان دردناک می شود. نشانه های آن در ادامه آورده شده اند تا به طور کامل با آنها آشنا شوید:

 • خارش در اطراف ناحیه مقعد
 • خونریزی همراه با حرکت روده ای
 • تورم و یا بیرون زدگی بافت اطراف مقعد
 • درد در نواحی اطراف بافت هموروئیدی

هموروئید خارجی ترومبوزه می تواند آلوده شده و در آن عفونت تجمع نماید که در این صورت آبسه رخ داده و همراه با علائمی مانند تب ظاهر می شود.

جهت مشاهده عکس هموروئید خارجی کلیک کنید.

علل بواسیر یا هموروئید خارجی و ترومبوزه

هموروئید ترومبوزه ناشی از افزایش فشار وارده بر روی عروق داخلی رکتوم ایجاد می شود، این افزایش فشار ناشی از عوامل زیر ایجاد می شود:

 • یبوست
 • اسهال
 • حرکات روده نامنظم
 • حاملگی
 • زایمان طبیعی سخت
 • کهولت سن
 • نشستن برای مدت زمان طولانی (مسافرت با قطار یا هواپیما)

پزشکان به طور دقیق نمی دانند چرا برخی افراد دچار لخته های خون یا همان ترومبوزه می شوند.

پیشگیری از ابتلا به هموروئید ترومبوزه

درمان بواسیر خارجی هموروئید

جلوگیری و پیشگیری از هموروئید امکان پذیر نیست، اما انجام راهکار های زیر می تواند خطر ابتلا به این بیماری کاهش دهد:

 • مصرف غذاهایی با فیبر بالا: رعایت رژیم غذایی با فیبر بالا به منظم شدن حرکات روده ای کمک می کند. مصرف خوراکی هایی مثل کلم بروکلی، سبوس گندم، ماکارونی و بلغور جو دوسر با درصد بالایی فیبر در جلوگیری از بواسیر موثر است.
 • افزایش فعالیت بدنی: اجتناب از نشستن برای مدت طولانی و راه رفتن حداقل هر یک ساعت یکبار می تواند به جلوگیری از هموروئید کمک کند.
 • جلوگیری از یبوست: اگر دچار یبوست هستید، بجای وارد آوردن فشار بیش از حد به مقعد، می توانید از داروی های نرم کننده کننده مدفوع استفاده کنید. البته نباید در مصرف این داروها زیاده روی نمود.
 • مصرف کافی آب: هیدراته نگه داشتن بدن می تواند احتمال ابتلا به یبوست را کاهش دهد. باید در طول روز حداقل ۸ لیوان آب نوشید.

روش های درمان بواسیر یا هموروئید ترومبوزه

معمولا برای درمان هموروئید ترومبوزه یا بواسیر خونی از روش ترومبوکتومی استفاده می شود. این یک روش، از بین انواع راه های درمان بواسیر خارجی با استفاده از جراحی کوچکی است که در طی آن جراح خون را از هموروئید تخلیه می کند. قبل از انجام این روش بیمار بیهوشی دریافت می کند تا دردی را احساس نکند.

اگر بلافاصله بعد از تجمع خون در هموروئید برای درمان اقدام کنید، ترومبوکتومی موثر تر است. اما اگر این روش به درمان بیماری کمک نکند. لازم است از سایر روش ها برای درمان هموروئید استفاده کنید. اگر ترومبکتومی موثر نباشد، نیاز به انجام جراحی است. انواع گزینه های جراحی عبارتند از :

هموروئیدکتومی: این عمل جراحی برای حذف بواسیر، شامل عروق خونی و لخته خون است. این روش ممکن است تحت بیهوشی عمومی انجام شود. این روش بیشتر از سایر گزینه های تهاجمی است، بنابراین تنها در موارد شدید انجام می شود.

بستن باند لاستیکی: این روش شامل بستن باند لاستیکی در اطراف هموروئید است. بستن این باند جریان خون را متوقف می کند و باعث می شود، در طی چندین روز بافت هموروئیدی خشک شده و از بین برود.

هموروئیدوپکسی یا استاپلر: در این روش با قطع جریان خونرسانی به بواسیر به درمان و از بین بردن آن می پردازند. این روش درمانی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

source: https://www.destinationiran.com/fa/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%88%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%D9%87%D9%85%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%AF.htm

 • مهسا محمدی

شکل زگیل تناسلی در زنان و مردان + بهترین روش درمان آن

مهسا محمدی | چهارشنبه, ۵ آبان ۱۴۰۰، ۱۲:۰۳ ب.ظ | ۰ نظر

عکس ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی

زنان و مردانی که از نظر جنسی فعالیت بالایی دارند، به طور معمول دچار ابتلا به یکی از انواع ویروس اچ پی وی HPV یا زگیل تناسلی می شوند. این ویروس تنها از راه تماس جنسی هم انتقال پیدا می کند و همین امر سبب شده که به شایع ترین بیماری جنسی در دنیا تبدیل شود.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO)؛ سالانه حدود ۲۰ میلیون زن و مرد به ویروس اچ پی وی مبتلا می شوند. این ویروس در اکثر افراد با ایجاد زگیل تناسلی همراه است.

همین دلیل شیوع بیماری باعث شده که تعداد زیادی از افراد فعال و مبتلایان به این زائده ها برای پیشگیری از ابتلا و درمان اقدام کنند. امروزه قطعی ترین روش برای از بین بردن زائده ها؛ لیزر زگیل تناسلی می باشد که در ادامه بیشتر با آن خواهیم شد.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی ضایعه های کوچک گوشتی هستند که بیرون و خارج از اندام تناسلی به وجود می آیند. به این زائده ها جنیتال وارتس Genital warts هم گفته می شود. زگیل ها از نظر شکلی به چند دسته تکی برجسته، خوشه ای و مسطح تقسیم بندی می شوند. آنها گاهی به قدری ریز و رنگ پوست هستند که فقط با لمس کردن متوجه شان می شوید.

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

این بیماری به گونه ای است که گاهی نشانه های واضح و قابل تشخیصی دارد و گاهی هم ممکن است اینطور نباشد. زمانی که زگیل ها روی اندام تناسلی بیرونی ایجاد می شوند، افراد متوجه می شوند ولی اگر داخل واژن یا مقعد به وجود بیایند تشخیص آنها برای خود افراد تقریبا غیر ممکن است.

از این رو زگیل های تناسلی که قابل مشاهده هستند، دارای علائم زیر می باشند:

 • زائده هایی شبیه به اسکین تگ روی کشاله ران، اطراف یا داخل مقعد و واژن، روی آلت تناسلی مردان، زگیل دهانی (در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی).
 • احساس سوزش و خارش در محل ایجاد زائده ها.
 • خروج ترشحات لزج از واژن یا مقعد اگر در داخل آنها عفونت ایجاد شده باشد.
 • ادرار خونی (هماچوری) در صورتی که زائده ها به مجرای ادراری رسیده باشند.

لازم به ذکر است که علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان تا حدودی یکسان است و موارد بالا را تجربه می کنند.

عکس واضح از زگیل تناسلی

آیا کودکان هم به این عارضه مبتلا می شوند؟

یکی از سوالات متداول افراد این است که آیا ممکن است کودکان هم زگیل تناسلی بگیرند یا به ویروس اچ پی وی مبتلا شوند؟ متاسفانه در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر کودکی مورد آزار جنسی قرار بگیرد یا به هنگام تولد مادر او به این بیماری مبتلا شده باشد، احتمال ابتلا کودک به ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی وجود دارد.

علت ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

دلیل عمده ایجاد زگیل های تناسلی ویروس دی ان ای دار به نام اچ پی وی HPV است که از طریق تماس ناحیه تناسلی افراد با یکدیگر و رابطه جنسی منتقل می شود. همینطور عواملی وجود دارند که درصد ابتلا به ویروس اچ پی وی را بالا می برند و عبارتند از:

 • عدم تزریق واکسن اچ پی وی قبل از داشتن اولین رابطه جنسی
 • عدم استفاده از کاندوم و سد دهانی هنگام داشتن رابطه جنسی
 • داشتن رابطه با افراد متعدد و عدم آگاهی مردم از نحوه انتقال ویروس

ادامه مطلب درمان زگیل تناسلی

https://health98.ir/%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%B2%DA%AF%DB%8C%D9%84-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86.html

 • مهسا محمدی

درمان زگیل تناسلی؛ شایع ترین بیماری جنسی دنیا

مهسا محمدی | چهارشنبه, ۵ آبان ۱۴۰۰، ۱۲:۰۰ ب.ظ | ۰ نظر

متاسفانه بیماری های منتقله از راه جنسی روز به روز افراد بیشتری را درگیر می کنند و به طور چشمگیری آمار مبتلایان زن و مرد از قبیل جوانان، نوجوانان و بزرگسالان در حال افزایش هستند. به گونه ای که طبق آمار سالانه بالغ بر 20 میلیون نفر به آمار این بیماری ها اضافه می شود. امروزه شایع ترین بیماری جنسی در جهان ابتلا به ویروس پاپیلوما انسانی یا اچ پی وی hpv می باشد که منجر به ایجاد زگیل تناسلی در زنان و مردان می شود.

سن افراد ارتباطی برای ابتلا به زگیل ندارد. اگر دختران و پسران پیش از داشتن رابطه جنسی واکسینه نشوند و حین رابطه از عوامل محافظ مانند کاندوم استفاده نکنند، می توانند در معرض ابتلا به این ویروس قرار بگیرند.

همچنین طبق سندات، آمار دختران مبتلا به ویروس اچ پی وی از پسران بیشتر است. زیرا امکان رشد زگیل داخل دستگاه تناسلی (واژن) هم وجود دارد که بسیاری ممکن است متوجه آن نباشند.

بهترین روش برای از بین بردن و درمان، لیزر زگیل تناسلی می باشد که این تگ های گوشتی را از ریشه سوزانده و احتمال عود و انتقال به شریک جنسی را به صفر می رساند.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی تگ های گوشتی کوچکی هستند که در ناحیه تناسلی واژن، مقعد، آلت تناسلی و دهان بر اثر ابتلا فرد به ویروس اچ پی وی می توانند رشد کنند. این بیماری به انگلیسی genital warts می شود. این تگ های گوشتی معمولا به رنگ پوست، قهوه ای یا صورتی هستند که تکی رشد کرده و در صورت عدم درمان به صورت انبوه و خوشه ای می شوند.

ویروس اچ پی وی چیست؟

ویروس پاپیلوما انسانی با نام اختصاری ویروس اچ پی وی HPV  شایع ترین ویروس جنسی است. این ویروس سویه های مختلفی دارد که فقط 4 نوع آن منجر به زگیل در نواحی تناسلی می شوند. دو نوع کم خطر آن HPV 6, HPV 11 و دو نوع پر خطر آن HPV 11 , HPV 16 هستند. در صورتی که فرد به این ویروس مبتلا شده و درمان نشده بماند، سلامتی او در خطر قرار می گیرد.

علائم 

علائم این بیماری نسبت به سیستم ایمنی بدن افراد مختلف، متفاوت است.

به نقل از healthline؛ 

When someone first gets an STD, they may not notice symptoms for some time. In fact, many may not develop symptoms at all.

هنگامی که فردی برای اولین بار به بیماریهای منتقله از راه جنسی مبتلا می شود، ممکن است مدتی متوجه علائم نشود. در حقیقت، بسیاری از افراد ممکن است اصلاً علامتی نداشته باشند.

بسیاری از مردم اطلاعی از وجود ویروس در داخل بدن خود ندارند. حتی بسیاری از زنان زگیل ها را هم مشاهده نمی کنند. زیرا داخل واژن آنها ایجاد شده است و تنها با دادن آزمایش پاپ اسمیر متوجه آن می شوند.

به طور کلی نشانه های ویروس اچ پی وی شامل موارد زیر است:

 • زگیل تناسلی از نوع تخت، خوشه ای یا تکی
 • سرطان رحم و دستگاه تناسلی
 • ایجاد زگیل در داخل گلو یا دهان
 • ابتلا به سرطان گردن، گلو یا سر

از علائم زگیل های تناسلی هم می توان به ایجاد زائده های ریز و گوشتی همراه با خارش، التهاب یا خونریزی در صورت کنده شدن اشاره کرد.

منبع: فردا نیوز

 • مهسا محمدی